Eylül 30 2015 0comment

Basketbol Sahası Zemin Yapımı

Basketbol Sahası

Alt Yapı :

Basketbol sahası zemin yapımı
Basketbol sahası zemin yapımı

Basketbol Sahasının inşa edileceği alan düzgün bir şekilde işveren tarafından tesviye edildikten sonra 20cm toprağın içinde kalacak şekilde sahanın etrafı 50×25 cm çevre hatılı ile dönülür. Çevre hatılının betonu dökülmeden önce kalıbın içine 3,00m ara verilerek 50cm lik soket boşlukları bırakılır.  Hatıl betonu atıldıktan sonra oluşan havuzun içerisine 20cm yüksek 4 ve 5 numara çakıl ile doldurulur ve sıkıştırılır. Bu sıkıştırılmış zemin üzerine ortalama 10cm %50 taş tozuyla karışık mekanik stabilize yapılır. Bu işlem sırasında sahaya enlemesine ve tek taraflı metrede binde 7 meyil verilir .Bu meyil yağmur sularını sahanın üzerinden rahat akması ve sahanın kuru kalmasını sağlamak için yapılır. Yukarıdaki işlemler sırasında saha sık sık sulanarak zeminin iyice oturması sağlanır ve asfalt kaplama yapmaya hazır hale getirilir.

Asfalt Kaplama :

Dolgusu yapılmış gerektiği gibi sıkıştırılmış ve meyil verilmiş alanın üzerine iki kademeli ilk kademe 5 cm binder  ikinci kademe 4 cm ince mıcırlı top coat finishing coat tabir ettiğimiz,toplam 9cm asfalt kaplama yapılır. Bu kısımda dikkat edilecek husus asfaltın düzgün bir zemine sahip olmasını sağlayabilmektir. Zira asfaltın zemininde olabilecek dalgalanmalar aynen yukarıdaki kaplamaya yansır ve saha yağmurlardan sonra yer yer göllenme yapabilir. Asfalt kaplama tamamlandıktan sonrasında 3 hafta süresince günün en sıcak saatlerinde birkaç kez bol su ile yıkanmalıdır. Bu işlem asfaltın içerisindeki gazların daha çabuk buharlaşarak çıkmasını sağlayacağı gibi yabancı maddelerden arınmasını dahada kolaylaştıracaktır.

Akrilik Kaplama // EPDM Zemin Kaplama

Sistem 5 katmanlı monoblok, sporcuya gerekli fiziki ve sportif performans şartları sağlayacak ve aynı zamanda şok absorbsiyon ile konfor sunacak, tamamı ile akrilik bazlı ve alt katmanları epdm takviyeli, zararlı madde içermeyen malzemeden yerinde döküm şekli ile imal edilecektir.

 • Katman özel sentetik reçine ile resurfacer olarak,
 • Katman özel yastıklama ve darbe emme özelliği gösterecek sentetik poliüretan reçine ve EPDM kauçuk granül karışımından oluşacak katman ile,
 • Katman özel yastıklama ve darbe emme özelliğini gösterecek özel sentetik poliüretan reçine ve EPDM kauçuk tozu karışımından oluşacak katman ile,
 • Katman özel aşınma dirençli ve kaymayan özel sentetik reçine ile,
 • Katman özel kaymayan sentetik poliüretan reçine ile,
 • üretilmiş malzeme uygulanarak yapılacaktır.Asfalt altyapı kür süresini doldurduktan sonra kaplama imalatına başlanacak ve bu imalattan önce zemin her türlü yağ, toz, yabancı madde ve likitlerden arındırılmış olacaktır. Asfaltın yüzeyini düz hale getirmek için resurfacer katı yapılacaktır. Bu karışım akrilik malzemenin su ve kum ile karıştırılması ile elde edilir. Uygulamada zemine serilen karışımın içinde min 0,3 kg/m2 ana malzeme kullanılmış olmalıdır. Darbe emici yastıklama katmanı poliüretan reçinenin EPDM kauçuk taneciklerle karışımından elde edilir. 0.5-1.5 mm çaplı granüller fabrikasyon üretim sırasında karıştırılmış olacaktır. Bu uygulama iki kat halinde uygulanacak ve karışımda kullanılan ana malzeme her iki katın toplamında min 1.04 kg/m2 olacaktır. Tefsiye özellikli darbe emici katman üç kat olarak uygulanacak, içinde 0-0.5 mm EPDM bulunacaktır. Uygulanan malzemenin ana maddesi min 0.6 kg/m2 olacaktır. Her bir katmanın kuruma süresi 20 °C da 5 saat olacaktır. Uygulama özel neopren kauçuk ağızlı çekçeklerle yapılacaktır. Üst kaplama akrilik bazlı ve içinde renk pigmenti bulunan malzeme ile silika kumunun karıştırılmasından oluşmaktadır. İki kat olarak uygulanacak, uygulamada kullanılacak karışımın ana maddesi min 0.23 kg/m2 olacak şekilde yapılacaktır. İkinci kat uygulaması birinci kat uygulaması bittikten en az 1 saat sonra yapılacaktır. Kaplama kaymayan, zemine mekanik ve UV direnci sağlayan özellikte olacaktır. Üst kaplamanın son katı yine akrilik bazlı ve renk pigmenti içerecek ve tek kat olarak uygulanacaktır. Uygulamada kullanılacak karışımın ana maddesi min 0.17 kg/m2 olacaktır. Oyun çizgileri özel çizgi boyası ile son kat uygulamasından min 18 saat sonra 1 ya da 2 kat olarak uygulanacaktır.

  Basketbol Potası

  Basketbol sahası zemin yapımı
  Basketbol sahası zemin yapımı

  Kısa kenarlara yerleştirilecek olan arkalık ünitesi olacaktırArkalık SEVİYE 3 karşılaşmalar için olan saydam olmayan, beyaza boyanmış şekilde standartlara uygun olarak imal edilecektir. Çember som çelikten iç çapı min 450 mm, max 459 mm olacak şekilde imal edilecektir. Metal malzemesi min 16 mm, max 20 mm çapında olacaktır. FIBA onaylı SPEKTRUM ULUSAL RENK skalasına uygun olacak şekilde turuncu renk boyanacaktır. Çemberin üst kenarı yatayda yerden 3.050 mm yükseklikte ve arkalığın iki düşey kenarından eşit uzaklıkta olacaktır. Çemberin iç kenarının arkalığa en yakın noktası, arkalığın ön yüzünden 151 mm uzaklıkta olacaktır. Çemberin yaylanma özelliği olmalı, esnediğinde çemberin ön kısmı orijinal yatay pozisyonuna göre 30 dereceden fazla, 10 dereceden az esnememesi gerekir. Çember aksamının dizaynı oyuncu sağlığını garanti etmelidir. File beyaz ipten yapılmalı, topu sepetten geçerken bir an için tutmalıdır. 400 mm den kısa 450 mm den uzun olmamalıdır. File çembere 12 noktadan asılmalıdır. Parmakların girmesini önlemek için 8 mm den daha düşük aralığı olmalıdır. Filenin üst kısmı yarı sert olmalıdır. Arkalık destekleri dip çizginin dışından yastıklar da dahil min 2.000 mm uzaklıkta olmalıdır. Arka planla zıtlık sağlayan parlak renkte olmalı, bu sayede oyuncular tarafından net bir şekilde görülebilmelidir. Yerinden oynamayacak şekilde zemine güvenli olarak monte edilmelidir.. Arkalık destek yapısı ve çember sertlikleri EN 1270 normları gereklerine tam uyumlu olmalıdır. Arkalık ve arkalık destekleri koyu bir renkte standartlara uygun olarak yastıklanmalıdır. Topun dış yüzeyi deri, suni-karışım sentetik deri veya kauçuk malzemeden yapılabilir. Dış yüzey zehirli ya da alerjiye yol açabilecek materyaller içermemelidir. Siyah çizgili turuncu ya da açık kahverengi renkte olacaktır. Kendisine ait boyut numarası üzerinde yazacaktır. Saha çizgileri standartlarda belirtildiği ölçülerde 50 mm kalınlığında çizgilerle çizilmelidir. İlave sınır çizgisi zıt renkte min 2.000 mm kalınlığında, orta yuvarlak ile kısıtlamalı alanın renkleriyle aynı olmalıdır.

mususpor